De EOS 1D X Mark III is Canons nieuwe DSLR-vlaggenschip voor professionals. Deze fullframe camera is speciaal bedoeld voor sport-, actie- en wildlife-fotografen. Hij ligt inmiddels in de schappen. Zoom.nl: “Deze camera maakt onze verwachtingen zeker waar.” Focus: “Is dit de beste EOS ooit?” EISA-award: Professionele camera 2020-2021. Alle belangrijke reviews!
Sensor: fullframe | Resolutie: 20.1 megapixel | Beelden per seconde: 20 | Video: 4K RAW 5496 x 2904 (60, 50, 30, 25, 24fps) | Scherm: vast touchscreen | Gewicht body: 1.250gr | Release-datum: half februari 2020 | Frankwandelt-rating 98/100 | Prijs body: 7.419 euro op Cameranu.nl en op Cameraland.nl en op Kamera-express.nl
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Natuurlijk lag het voor de hand dat Canon met een nieuwe versie van z’n topcamera voor professionals op de markt zou komen. Hoe kon het ook anders: in 2020 zouden de Olympische Zomerspelen in Tokyo zijn (die verplaatst werden naar 2021), en deze camera is speciaal bedoeld voor dit soort grootschalige sportevenementen. En voor alle andere professionals die actie, sport en wildlife schieten.
Voorganger Canon EOS 1D X Mark II is extreem snel, heeft extreem goede beeldkwaliteit en is extreem goed besproken (bekijk mijn review).
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Canon EOS 1D X Mark III op Cameraland.nl >>
Canon EOS 1D X Mark III op Kamera-express.nl >>
Voor de nieuwe Mark III zullen die extremen ongetwijfeld nog verder opgerekt worden. Dat hij goed is, zal duidelijk zijn. Grote vraag is natuurlijk: hóé goed is hij vergeleken met de concurrentie? De grote concurrenten zijn natuurlijk de eveneens nieuwe DSLR Nikon D6 en systeemcamera Sony A9 Mark II. En wellicht ook de systeemcamera Sony A7R IV, die een enorme resolutie koppelt aan overtuigende snelheid.
De nieuwe Canon EOS 1D X Mark III is ontwikkeld op basis van feedback van professionele gebruikers over de hele wereld van de vorige twee EOS 1D X-modellen. Grote verbeteringen betreffen de autofocus (veel sneller), de beeldkwaliteit (veel beter), de videofunctie en uitgebreide communicatiemogelijkheden.
De Canon 1D X Mark III is uiteraard een razendsnelle camera. De snelle bursts combineert hij met extreme precisie, betrouwbaarheid, een krachtige autofocus en het nauwkeurig kunnen volgen van onderwerpen. Dat komt uitstekend van pas op de sportvelden of bij het fotograferen van wild in uitdagende gebieden.
De Mark III haalt 16fps als je schiet via de optische zoeker. In live view (spiegel opgeklapt) krikt hij dat op naar 20fps. Daarbij kun je zowel van de mechanische als de elektronische sluiter gebruikmaken. Voorganger Mark II bleef steken op respectievelijk 14fps en 16fps.
De Mark III is voorzien van een gloednieuwe autofocus-sensor. Die heeft maar liefst een 28 keer hogere resolutie dan de sensor van zijn voorganger. Samen met geavanceerde AF-algoritmen met deep learning-technologie zorgt die voor ongeëvenaarde focus tracking in elke situatie.
Bij live view en video heeft de Mark III het extra voordeel van Dual Pixel CMOS AF over ongeveer 90x100 procent van de sensor met 525 autofocus-gebieden. Je kunt wel zeggen dat de Mark III scherpstellen naar een next level tilt, een benchmark waaraan andere camera’s afgemeten zullen worden. Duidelijk is dat hij opgewassen is tegen fotograferen op het Formule I-circuit en tegen de razendsnelle sporten op Tokyo 2020.
Bij zo’n camera met Max Verstappen-snelheid moet ook de rest in orde zijn. En dat is het geval. Zo zorgen de CFexpress-kaartsleuven ervoor dat je 5 keer zo lang kan fotograferen in RAW.
De EOS 1D X Mark III ondersteunt een volkomen nieuwe, door Canon zelf ontwikkelde CMOS-sensor en DIGIC-processor. Resultaat is een nog hogere beeldkwaliteit bij hoge ISO-waarden en de mogelijkheid om foto’s met 10-bits vast te leggen in het HEIF-bestandstype.
De video-capaciteiten van de EOS 1D X Mark III zijn een verhaal apart. Het is de beste Canon-DSLR voor video. Hij schiet in een 4K-resolutie van bijna bioscoopkwaliteit. Met een geweldige 4K-video 60p met 10-bits Canon Log interne beeldregistratie. De EOS 1D X Mark III maakt ook opnamen in RAW bij zowel video’s als foto’s.
Wat voor onder anderen fotojournalisten heel belangrijk is: goede communicatie-mogelijkheden van de camera. Zodat ze heel snel hun content naar bijvoorbeeld de persbureaus kunnen sturen. Ook daaraan is veel zorg en aandacht besteed door Canon.
De wifi, energiezuinige bluetooth en gps maken het heel eenvoudig om snel hoge resolutie-beelden aan te leveren. De Mark III verzendt beeldgegevens met tweemaal de snelheid van de EOS-1D X Mark II dankzij de ingebouwde ethernetaansluiting of de optionele wireless file transmitter WFT-E9.
De geheel nieuwe EOS 1D X Mark III voelt voor fotografen die de Mark I of II hebben, geheel vertrouwd. Je vingers herkennen de ergonomie van de camera. Dat maakt een vlekkeloze navigatie mogelijk.
Uiteraard is ook de EOS 1D X Mark III gebouwd als een tank. De camera heeft een hoogwaardige afdichting en is bestand tegen de elementen: wind, regen en vocht. De verlichte toetsen en knoppen van de EOS 1D X Mark III zorgen voor een nauwkeurige bediening als het licht niet meezit. Klein maar niet onbelangrijk punt: de accuduur is sterk verbeterd, waardoor je nóg langer kunt blijven schieten op één lading.
Release-datum van de Canon EOS 1D X Mark III was half februari 2020, ruim vóór de Spelen in Tokyo van 2020 dus, die inmiddels zijn uitgesteld naar 2021. De 1D X Mark II uit 2016 kostte bij lancering 6.400 euro (body-prijs). Opvolger Canon EOS 1D X Mark III kost bij introductie een slok op een borrel meer: 7.419 euro voor de body.
Ook Nikon heeft een nieuw vlaggenschip DSLR: de Nikon D6. Ook deze fullframe camera is speciaal bedoeld voor sport-, actie- en wildlife-fotografen. De release-datum is wat uitgesteld door het corona-virus: naar eind mei 2020.
Mijn review van de Nikon D6 >>
En natuurlijk is Sony een grote concurrent, die steeds meer markt afsnoept van de DSLR-vlaggenschepen van Canon en Nikon. Met z’n Sony A9 II die uitstekend gereviewed wordt, biedt deze firma een uitdagend spiegelloos alternatief voor beide top-DSLR’s. Hoeveel professionals zullen we bij de Olympische Spelen van Tokyo in 2021 zien met een Sony A9 II in plaats van een Canon of Nikon? Ik ben benieuwd.
Mijn review van de Sony A9 II >>
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Meer dan 100 functies zijn verbeterd of toegevoegd in vergelijking met de voorganger. Veel te veel om allemaal te testen of te bespreken. De handleiding alleen al telt 960 pagina’s. Dus Erik focust zich op de belangrijkste wijzigingen. Volgens hem is de belangrijkste: de twee compleet verschillende autofocussystemen die nu aan boord zijn: één als je door de optische zoeker fotografeert, en één als je in live view schiet of filmt.
Die twee systemen werken totaal verschillend, en Erick legt dat heel mooi uit (voert te ver om er hier op in te gaan). Conclusie is duidelijk: de autofocus werkt enorm goed. Erick merkte in zijn test dat de autofocus “uitzonderlijk trefzeker [is], ook bij verschillende snelle sporten (rugby, waterpolo, autosport en skateboarden) en zowel bij gebruik van de zoeker als in live view.”
Andere flinke verbetering zijn de zeer hoge seriesnelheden die je kunt halen met de Mark III. Hij haalt 16 beelden per seconde door de zoeker, en in live view zelfs 20 fps. Opmerkelijk hierbij is volgens Erick dat die hoogste snelheid in live view ook mogelijk is met de mechanische sluiter. Hierbij troeft de Canon de systeemcamera’s af, die bij dit soort snelheden de elektronische sluiter gebruiken, met kans op het rolling shutter-effect.
Die hoge seriesnelheden houdt de Mark III ook lang vol. Hij heeft een enorm goede conditie en schiet raw’s langer dan een volle minuut achter elkaar door. In jpegs kunt je schieten tot je geheugenkaart het niet meer trekt. “Het is echt onwezenlijk; je kunt de ontspanknop ingedrukt houden en de camera blijft maar gaan.”
Zwakke punt van DSLR’s als de Canon EOS 1D X Mark III is dat live view weliswaar geweldig werkt, maar minder handig is in het gebruik dan een elektronische zoeker. Volg een snel bewegend onderwerp maar eens op je display met een supertele op je camera. Bovendien kan dat display niet uitklappen of roteren.
Dan de beeldkwaliteit: die is zeer goed, ook bij hoge gevoeligheden. Tot ISO 12.800 is er geen ruis te zien en blijft de scherpte heel goed. Ook bij hogere ISO’s is het resultaat nog bruikbaar. Pas boven de ISO 102.400 is ruis zichtbaar en zijn kleuren doffer.
Kortom: de Canon EOS 1D X Mark III heeft volgens Erick alles in huis wat het hart van sport- en nieuwsfotografen begeert: uitstekende beeldkwaliteit, zeer hoge seriesnelheid met een grote buffer, krachtig en intelligent autofocussysteem, een robuuste body die weerbestendig is. “Wie op zijn camera moet vertrouwen voor zijn broodwinning, zal er met plezier de prijs voor betalen.” Eindoordeel: predicaat ‘Super’ met het zeer hoge cijfer 9.4.
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
De Canon EOS 1D X Mark III is een camera die alles doet wat voorganger Mark II ook doet, alleen dan beter. Het is, in de woorden van Dré, een soort Formule 1-camera, gebouwd voor een heel specifieke functie. Waarin hij uitblinkt zit ‘m vooral in de autofocusprestaties en in de prestaties van de beeldsensor bij hoge ISO’s.
De resolutie is van ondergeschikt belang. Daarom tref je niet extreem veel megapixels op de fullframe sensor. Dat is heel logisch, want dit vlaggenschip voor profs moet goed presteren bij snelle sporten én bij weinig licht snel kunnen schieten. En dan heb je niet veel aan megapixels. Die vertragen alleen maar het doorsturen van beelden naar persbureaus.
Daarom bevat de gloednieuwe sensor ‘maar’ 20.1 megapixel. Dat is volgens Canon ideaal voor de toepassingen waar hij voor gemaakt is: snelle sporten vastleggen, ook onder moeilijke lichtomstandigheden. Daarom is ook de maximale ISO-gevoeligheid verdubbeld. Volgens Dré levert zelfs schieten met ISO 102.400 nog bruikbare beelden op. Ongelofelijk! Verder is het dynamisch bereik van deze Canon bij ISO 100 opvallend groot.
Ook de autofocus is op de schop gegaan, waarbij het aantal AF-punten sterk uitgebreid is en kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Daardoor herkent de camera allerlei situaties en zal de autofocus daarnaar handelen. Bijvoorbeeld een hoofd dat deels door een helm is afgedekt zal hij toch herkennen als menselijk gezicht en tracken. In de praktijk voelt de Mark III volgens Dré sneller en vasthoudender aan dan de voorganger.
Canon stapt met het nieuwe model ook over op de nieuwe professionele kaartstandaard CFExpress. Ook dat levert merkbare snelheidswinst op bij het schieten en wegschrijven van beelden, waarbij de buffer enorm is: je kunt reeksen schieten van 1000 raw-beelden. Een minuut achter elkaar doorvuren dus.
Ook nieuw is het nieuwe beeldformaat HEIF, dat veel meer informatie en 10-bits kleuren bevat. En HDR10 is nieuw, een standaard om videobeelden met grotere contrasten te kunnen weergeven, geschikt voor de nieuwste tv’s.
De Canon EOS 1D X Mark III is in bijna alle opzichten een klassieke DSLR, aldus Dré, maar hij heeft in de software veel eigenschappen van spiegelloze camera’s overgenomen. Dual Pixel-techniek gebruikt Canon natuurlijk al jaren, maar in dit vlaggenschip heeft Canon dat “zover geperfectioneerd, dat de camera in LiveView beter scherpstelt dan als DSLR.” Eindoordeel: Goud Award.
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Doelgroep is: fotografen die de robuustheid, het uithoudingsvermogen en de snelheid nodig hebben die je bij weinig andere camera’s vindt. Profs bij sportevenementen, wildlife-fotografen in stoffige woestijnen, verslaggevers in crisisgebieden, dat soort fotografen. Functies, uitrusting en beeldkwaliteit zijn het beste wat er momenteel op de markt is en zetten volgens de reviewer “de toon voor de toekomst”.
“Denk aan raw-video met 5,5K-resolutie, standaard ISO tot 102.400 en het vrij nieuwe bestandsformaat HEIF zijn niet te vinden in andere Canon-modellen.” Maar er is nog veel meer aan boord. De bliksemsnelle en precieze autofocus bijvoorbeeld, die zorgt voor bijna alleen maar rake schoten. Of de burstmodus met ongekende snelheid. Die ook een last kan zijn: omdat er geen beperking op zit, schiet je binnen een paar seconde honderden foto’s. Die je ook allemaal moet gaan uitzoeken...
Die autofocus doet ook aan gezichts- en oogherkenning. Die zijn zeker voor sport- en evenementfotografen pluspunten. “De automatische focus op gezichten werkt heel goed, maar de oogherkenning zou nog wat nauwkeuriger kunnen zijn.” Op dat gebied scoort concurrent Sony A9 II beter.
Maar de Canon veegt de Sony weer van tafel op videogebied, met raw-formaat in 5.5K met 60fps. Dat vind je verder bij geen enkele andere camera. Keerzijde is hier de gigantische hoeveelheid data die dit oplevert: een paar minuten 5.5K video levert al snel meer dan 10 gigabyte aan data op. Dan heb je wel videokwaliteit met prachtige details. Uiteraard kun je ook in wat lagere resolutie schieten, met minder data-explosies.
De beeldkwaliteit van Canons vlaggenschip is sterk, aldus Chip. Het standaard-ISO-bereik van 100-102.400 is indrukwekkend. Zelfs bij de hoogste waarde schiet je nog bruikbare beelden, al bevatten ze natuurlijk wel meer ruis.
Kortom: de Canon is technisch fantastisch. Met overtuigende beeldkwaliteit, ook bij hoge ISO’s, verbluffende snelheid en baanbrekende videofuncties. “Als je genoeg geld hebt of deze topprestaties gewoon nodig hebt, heb je met deze camera een eersteklas dslr in handen.” Eindoordeel: 92/100. Ter vergelijking: ook de Sony A9 II krijgt van Chip 92/100. Die scoort iets beter op beeld- en videokwaliteit, maar iets minder op uitrusting/bediening en snelheid.
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Wat kan er nog beter aan een camera die volgens Zoom.nl “al zo ongelooflijk goed” is. Toch hadden professionele fotografen die met het vlaggenschip schieten nog wel wat wensen. “Zo is de connectiviteit nóg verder verbeterd en kun je nóg beter vertrouwen op de gezichts- en oogdetectie.”
Vooral sportfotografen – die veel snel bewegende onderwerpen schieten – moeten blindelings kunnen vertrouwen op het autofocus- en tracking-systeem. En gelukkig zijn die in de Mark III verder verfijnd, mede door de nieuwe en veel betere AF-sensor.
Is dat ook te merken in de praktijk? Ja, heeft de reviewer gemerkt. Met de juiste instellingen is het volgens hem kinderspel om een snel bewegende sporter, auto of ander onvoorspelbaar bewegend onderwerp scherp in beeld te krijgen én te houden. Mooi is ook dat de camera sporten kan herkennen.
Aan alles merk je volgens Zoom.nl dat de camera bedoeld is voor fotografen die het beslissende moment niet mogen missen. Zo kun je razendsnel scherpstelpunten selecteren. En is deze Canon verregaand te personaliseren. “Zo ongeveer elke instelling kun je veranderen en naar eigen smaak en eisen aanpassen. Een camera als een maatpak.”
De bescheiden resolutie is volgens Zoom.nl meer dan voldoende voor de doelgroep van deze topcamera. Beeldkwaliteit en dynamisch bereik zijn opnieuw duidelijk verbeterd. Hij heeft razendsnelle bursts en een indrukwekkende buffer die liefst 1000 beelden aankan.
Kortom: dit vlaggenschip is opnieuw “een uiterst indrukwekkende camera. De verbeteringen zijn duidelijk aanwezig en van groot belang voor fotografen die voor hun dagelijkse brood afhankelijk zijn van apparatuur die precies doet wat je van een topcamera verwacht. Dat doet deze Canon méér dan overtuigend.” Eindoordeel: Diamant Award met het cijfer 8.2.
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Een ervaren professional kan direct met deze camera aan de slag. Maar hij mist dan wel waardevolle innovaties in dit werkpaard voor sportfotograven. Bijvoorbeeld het vernieuwde autofocussysteem dat betere prestaties dan ooit levert en ook nog eens gebruiksvriendelijk is. En de HDR-beeldopname met het HEIF-formaat belooft toekomstbestendigheid.
Voor video is dit de beste DSLR, aldus de reviewers. Het is een echte hybride camera: uitermate geschikt voor fotografie én videografie. Hij heeft interne Raw en 10-bit 4: 2: 2 C-Log-opname aan boord, plus nauwkeurige en gebruiksvriendelijke autofocus tijdens het opnemen. Ook schakel je heel simpel over van foto naar video.
De directe concurrentie van Nikon en Sony heeft misschien nog een wat betere autofocus waar het gaat om het volgen van onderwerpen door de zoeker. Maar de Canon is wat beeldkwaliteit betreft de beste keuze.
De EOS 1D X Mark III heeft zoveel mogelijkheden aan boord dat fotografen ze lang niet allemaal zullen gebruiken. Daardoor zal hij grote groepen professionals kunnen bedienen. Deze Canon helpt hen om in vrijwel elke situatie de foto te maken die ze willen. Deze Canon is nog een DSLR, maar laat tegelijk zien wat de spiegelloze toekomst in petto heeft, want een beeld daarvan krijg je als je via live view fotografeert.
DPReview heeft de Canon ook vergeleken met concurrent Sony A9 Mark II. Hij is zeker capabel en concurrerend met de Canon. De Sony is lichter en compacter, wat voor veel mensen een pluspunt is. De video van Canon is echter zonder twijfel beter. Sony heeft weer meer details in zijn jpeg’s, maar de reviewers vinden de kleuren van Canon mooier en de Canon heeft ook meer dynamisch bereik. Met de Nikon D6 hebben de reviewers de Canon nog niet kunnen vergelijken, maar dat is zeker de grootste concurrent.
Kortom: de EOS 1D X Mark III is op dit moment de topper in zijn klasse. Met geweldige beelden direct uit de camera. Het dynamisch bereik is toonaangevend. En het is ook nog eens een krachtige videocamera. De tracking autofocus concurreert met de beste op de markt. Dit is de robuuste camera die op foto- en videogebied vrijwel alles aankan. Eindoordeel: Gold Award met een score van 92%.
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Canon EOS 1D X Mark III op Cameranu.nl >>
Ik raad van harte Cameranu aan: een winkel met de allerbeste service en een hoge score op kennis en klantvriendelijkheid. Niet alleen bij mij, maar bij duizenden klanten zoals jij en ik.