Schitterende natuurwandeling over onverharde, avontuurlijke paadjes. Je loopt hier in het Vechtdal bij Dalfsen, over drie landgoederen en het Rechterense Veld. Oneindige maisvelden wisselen stuivertje met natte heidevelden. Gemengde loofbossen, rijke boerenhoeves en statige landhuizen vind je op je pad. En wat een rust!
Zoals op bijna alle Trage Tochten zijn waterdichte schoenen aan te bevelen. In regenrijke periodes veranderen paden in halve sloten. Menig omweggetje moest ik door het bos nemen om modderpoelen te ontlopen. Leuk toch?
Door fluisterstille bossen wandel je over paadjes in alle soorten en maten. Van modderpaadjes door vers gekapt bos tot zandpaadjes over de heide. Heerlijk. Over heide gesproken: hij stond, eind juli, nog net niet in bloei, maar het scheelde niet veel meer. Is de heide vroeg dit jaar?
Die bijna-bloeiende-heide kom je tegen op het Rechterense Veld, een afwisselend gebied met ook nog naald- en loofbos. Ooit was dit een stuifzandgebied, de heuvels zijn nog altijd goed zichtbaar. Hier groeien nu zeldzame planten als bospaardenstaart en koningsvaren. Broedvogels als raaf, buizerd en boomleeuwerik voelen zich er thuis. En ook de prachtige wielewaal kun je tijdens het wandelen soms spotten.
Niets van dat alles kwam ik tegen. Het was er muisstil, zo in het diepst van de zomer. Wel zag ik boven de vochtige heide en de poelen flink wat libellen en vlinders dartelen. Het zeldzame heideblauwtje komt hier voor, maar bleef buiten mijn blikveld. Leuk voor een foto is de mooie houten schaapskooi, die nog stamt uit de tijd dat de schaapherder met zijn kudde op de heide rondstruinde.
Even verder loop je langs bosranden met zicht op onvervalst boerenland. Eindeloze maisvelden staan schouder aan schouder met weiden gevuld met vrolijke koeien. Goed boeren is het hier, je komt langs prachtige rietgedekte hoeves. Het is een landschap van essen, die zo kenmerkend zijn in het Overijsselse Vechtgebied.
“Essen, wat zijn dat?”, vraag je je misschien af. Door het meanderen van de Vecht en de wisselende waterstanden werd in de loop van de tijd zand op de oevers gespoeld. De wind blies deze zandpartijen bij elkaar tot rivierduinen. Deze glooiende duinen lagen als een kralensnoer langs de oevers van de Vecht. De eerste boeren legden op deze hoogten hun akkers aan: de essen.
Deze wandeling kent flink wat afwisseling. Loop je rond De Boskamp (met horeca en camping) van de open akkers het dichte, glooiende woud weer in, even verder wandel je opeens door idyllische landgoederen met bijzonder statige landhuizen.
Buitenplaats Den Aalshorst bijvoorbeeld. Het gelijknamige landhuis stamt uit 1720 en wordt gechaperonneerd door twee even statige bouwhuizen. Samen vormen ze een mooi voorplein. Aalshorst wordt omgeven door een achttiende-eeuwse park, met grachten en twee ‘grand canals’. Doe maar duur, zou m'n oma zeggen.
Even verderop betreed je Landgoed Den Berg, waarvan de bijzondere edelmanswoning ook uit het begin van de achttiende eeuw stamt. Het rijke en adellijke geslacht Van Dedem maakte hier eeuwenlang de dienst uit.
Het landhuis ligt in het middelpunt van een uitgestrekt lanenstelsel waarvan de Berger Allee maar liefst 2,5 kilometer lang is. Het is een huis van allure. Het lijkt bijna een kasteel zoals het zich trots ligt te spiegelen in de omringende vijver met lelies op het water en een zee van rododendrons op de oevers.
De Van Dedems hadden niet de minste banen: ze waren aan de slag als burgemeester, Tweede Kamerlid, ambassadeur. Prominente staatslieden waren daarom geziene gasten op Den Berg. Schaepman, voorman van de Rooms-Katholieke Staatspartij, dichtte in het gastenboek:
Hier leeft en heerst bij allen
gastvrijheid zonder erg
Wat is het goed te rusten
te rusten op Den Berg
Afijn, Dalfsen komt weer in zicht. Het schijnt een heel mooi plaatsje te zijn. Helaas moet ik me haasten om de trein te pakken. Nog een keertje terug naar Dalfsen dus maar? Dolgraag!
Deze wandeling heb ik gedaan in augustus 2015. De meest recente versie van routebeschrijving, kaartje en gps-track kun je (met een abonnement of tegen betaling) downloaden op Wandelzoekpagina.nl.
Op Natuurhuisje.nl vind je unieke vakantiehuisjes midden in de natuur. In een natuurhuisje kun je je heerlijk terugtrekken van het drukke, dagelijkse bestaan. Je komt helemaal tot rust.