KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau
Gelderland – KANkorter – 8km

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau
Gelderland – KANkorter – 8km

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Alsof je in het buitenland wandelt. Die ervaring krijg je op deze korte route in het Rijk van Nijmegen. Heerlijkheid Beek, Hengstdal, Kastanjedal en de bloemrijke Elysese velden liggen op je pad. Vele klimmetjes maken de wandeling pittiger dan je zou verwachten. De uitzichten over de Ooijpolder zijn betoverend.

Aan de wandel
Wandelkaart route

Mijn GPS-trackDownload de GPS-track

Highlights van deze wandeling
  • Pittig klimmen en dalen
  • Heel veel leuke paadjes
  • Bloemrijke Elysese velden
  • Betoverende uitzichten over Ooijpolder
  • Hotel ’t Spijker: heerlijk terras
Bekijk alle natuurhuisjes op Natuurhuisje.nl

Verwenmoment

Van de start kun je een verwenmoment maken, want bij Hotel ’t Spijker zit je heerlijk op het terras in de schaduw van rode kastanjebomen. Je kijkt uit op het pittoreske Bartholomeuskerkje aan de overkant, een gaaf exemplaar uit 1286.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Bekijk alle wandelreizen op Snp.nl

Heerlijkheid Beek

Een stijgende klinkerweg gaat al snel over in een stijgend paadje door het groen. De toon is gezet: de route klimt en daalt voortdurend, vaak over smalle paadjes. Heerlijkheid Beek heet het oude landgoed waarover je wandelt, een bosrijk gebied met vooral loofbomen. In de dalen vind je glooiende weilanden vol kruiden en bloemen. Wandelend langs het hoge randje van zo’n weiland trekt de ene ansicht na de andere voorbij.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

1 joint, 10 triljoen insecten

“Meneer, weet u hoeveel insecten er zijn op de wereld?” Op een bankje tref ik twee jongens die van hun jointje genieten. “Hij denkt drie miljard,” zegt een van hen, knikkend naar z’n kompaan. Alleen al in Heerlijkheid Beek vind je waarschijnlijk drie miljard insecten, reageer ik. We vragen het Google. Het antwoord: 10 triljoen, een 10 met 18 nullen. Oftewel: ruim een miljard insecten per mens.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Val Monte

Of ik ook een hijs wil? Aardig, maar ik sla het af. Alleen al van de natuur in Heerlijkheid Beek word je helemaal high. En over high gesproken, even verder pakt de route een pad dat recht de berg op schiet. Zo steil heb ik het in Nederland nog niet meegemaakt, zelfs niet in Zuid-Limburg. Vermolmde houten treden helpen een handje, anders zou je hier bij nat weer het risico lopen naar beneden te glijden. Dat je hier in de bergen loopt, zie je ook aan de veldnamen: Boterberg, Ravenberg, Val Monte.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Zicht op de Ooijpolder

Boven is het uitzicht betoverend. Tussen het bladerdek van de hoge beuken door kijk je uit over de Ooijpolder. Een riviertje op de voorgrond, daarachter een lappendeken van akkers en weilanden, doorsneden door slootjes en bomenrijen. Wat koeien grazen in de verte. Nog verder strekken Duitse bossen zich uit.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Romeinse kastanjes

De afdaling gaat geleidelijker, door de bossen van het Kastanjedal. Waar je ook kijkt, staan reusachtige oude kastanjes. Ze zijn een erfenis van de Romeinen die hier rond 50 v. Chr. een grote legerplaats hadden en kastanjes aanplantten voor de voedselvoorziening.

Zwarte rapunzel

Af en toe passer je open velden. In en aan de bosranden laat de lente zich volop zien en ook ruiken. Bloeiende kleefacacia’s, groot springzaad en zwarte rapunzel. Later op de wandeling kom je langs klaterende beekjes waar je de grote veldbies en de zeldzame slanke zegge kunt treffen.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Hengstdal met potentie

Je betreedt het langgerekte Hengstdal dat tijdens de laatste ijstijd is uitgesleten door smeltwater. Volgens een bordje van Natuurmonumenten ‘een gebied met potentie’: ze gaan het opnieuw inrichten en hopen zo bijzondere insecten als het vliegend hert te lokken. Verderop in het dal staan twee paarden te grazen, een merrie en een hengst.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Dicht bij de stad

Hoe paradijselijk de route ook is, af en toe merk je dat de stad dichtbij is. Soms zie je fraaie villa’s maar ook doorsnee flats tussen de bomen doorschemeren. Nu wandel je een stukje langs de drukke weg. De Sint Maartenskliniek ligt langs de route. Verderop pak je een klinkerweggetje en even verder klim je naar het Kops Plateau.

Strijd tegen de Germanen

Je maakt een rondje over deze ‘hoogvlakte’ op de stuwwal. In het jaar 12 voor Christus hadden de Romeinen hier hun commandocentrum. Vanuit z’n commandantswoning overzag de bevelhebber de huidige Ooijpolder, broedend op plannen voor de grote strijd tegen de Germanen. Je wandelt hier pal langs de steile rand van de stuwwal. Een lieflijk laantje met Hollandse lindes leidt je de hoogvlakte weer uit.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Elysese velden

Op de Boterberg krijg je opnieuw uitzicht op de Ooijpolder, met het gotische kerkje van Persingen uit 1267 in de diepte. Kleine paadjes voeren langs velden vol bloemen. Het zijn de Elysese velden, genoemd naar de ‘verblijfplaats van de gelukzaligen’ uit het oude Griekenland, een soort hemel op aarde. En hemels is het hier. Vandaag staan de klaprozen vol in bloei.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Boer Stan

Een lommerrijk pad gaat langs de rand van een weiland. In de diepte een pittoresk boerderijtje. In een aanpalend weiland grazen de koeien van boer Stan, meldt een bordje. Een beter leven dan hier kun je als koe niet hebben: rust, ruimte en sappig gras. Of een koe ook van mooi uitzicht geniet? Google weet het niet. Wel kunnen ze 330º in de rondte kijken.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Kabouterboom

Je daalt af naar het noordelijk deel van het Kastanjedal en krijgt door de bladeren zicht op de kastanje der kastanjes: de Kabouterboom uit 1540. Met een stamomtrek van 833 centimeter was hij lange tijd de dikste boom van Nederland, maar die status is hij een paar jaar geleden verloren aan een reuzensequoia die stug blijft doorgroeien en inmiddels 27 centimeter dikker is.

KANkorter Beek-Ubbergen: Heerlijkheid Beek, Hengstdal en Kops Plateau

Wassen voor de rijken

Langs de bedding van het heldere beekje Oorsprong klim je het dal uit naar het dorpje Beek. Door de aanwezigheid van zacht beekwater stonden hier vroeger veel wasserijen voor de rijke burgerij van Nijmegen. Maar ik ben meer geïnteresseerd in het terras van Hotel ’t Spijker. Een aspergesoep is de perfecte afsluiting van een prachtige wandeling.

Wandeldatum en routebeschrijving

Deze wandeling heb ik gedaan op maandag 20 mei 2025. In het kadertje hieronder zie je meer informatie over de gids waaruit de wandeling afkomstig is. De meest recente versie van routebeschrijving, kaartje en gps-track kun je (met een abonnement of tegen betaling) downloaden op Wandelzoekpagina.nl.

Bekijk op Wandelzoekpagina.nl >>

Wandelgids 'Wandelen rond Arnhem en Nijmegen'

Deze heerlijke route staat in de wandelgids 'Wandelen rond Arnhem en Nijmegen' van routemaker Rob Wolfs. Deze gids bevat liefst 20 rondwandelingen van maximaal 10 kilometer in een van de mooiste gebieden van Nederland. Met 75% zandpadgarantie!

Meer info over deze gids >>

Deze gids op Bol.com >>

Gidswandeling op Frankwandelt

De volgende wandelroute uit deze gids staat ook op Frankwandelt, volgens het bekende recept: een verhaaltje gelardeerd met foto’s.

 

 

Mooiste natuurhuisjes van Gelderland!

Lekker eropuit in eigen land. Een minivakantie wandelen of fietsen vanuit een superlekker natuurhuisje. Ik selecteerde de tien allermooiste!

Natuurhuisjes >>

Foto's van deze wandeling

Alle foto's in dit artikel heb ik geschoten met de Olympus OM-1, een compacte systeemcamera. Benieuwd naar deze camera? Bekijk mijn review. Of bekijk mijn Top 10 Systeemcamera's.
kankorter-beek-ubbergen-10
kankorter-beek-ubbergen-11
kankorter-beek-ubbergen-12
kankorter-beek-ubbergen-13
kankorter-beek-ubbergen-14
kankorter-beek-ubbergen-15
kankorter-beek-ubbergen-16
kankorter-beek-ubbergen-17
kankorter-beek-ubbergen-18
kankorter-beek-ubbergen-19
kankorter-beek-ubbergen-19a
kankorter-beek-ubbergen-20
kankorter-beek-ubbergen-21
kankorter-beek-ubbergen-22
kankorter-beek-ubbergen-23
kankorter-beek-ubbergen-24
kankorter-beek-ubbergen-25
kankorter-beek-ubbergen-26
kankorter-beek-ubbergen-27
kankorter-beek-ubbergen-28
kankorter-beek-ubbergen-29
kankorter-beek-ubbergen-30
kankorter-beek-ubbergen-31
kankorter-beek-ubbergen-33

De beste camera’s en verrekijkers!

Zoek je een geweldige camera of verrekijker voor onderweg? Ik heb de allerbeste camera's en kijkers voor je op een rij gezet. Gebaseerd op reviews en testen van de experts.

10x de leukste vakantiehuisjes van Gelderland!

Zoek je een bijzonder vakantiehuisje in Gelderland? Natuurhuisje.nl heeft een prachtig aanbod van huisjes midden in natuurgebieden. Ver weg van de massa geniet je van diepe rust en heerlijke natuur. Speciaal voor jou selecteerde ik de 10 mooiste!

Leukste vakantiehuisjes Gelderland >>


Copyright © 2025 Frankwandelt.nl | Cookies & privacy