Klazien uut Zalk zou er jaloers op worden: de A. Vogel-tuinen. 14 hectare maar liefst, rijk aan geneeskrachtige kruiden en vrolijk zoemende bijen. Velden vol Rode Zonnehoed en goudgele zonnebloemen vind je op deze schitterende wandeling. Franse sferen op de Veluwe.
Wil je een nóg mooiere (en langere) route lopen die ook door de dr. A. Vogel-tuinen gaat? Trage Tocht 't Harde-Elburg loopt over heerlijke kleine paadjes door naar het prachtige vestingstadje Elburg.
Bekijk Trage Tocht 't Harde-Elburg >>
De aanloop van deze wandeling vanuit 't Harde is niet al te idyllisch. We worstelen ons langs de puinhoop rondom snelwegen die ze hier al jaren aan het vertimmeren zijn. Maar in de stille bossen van landgoed Zwaluwenburg zijn we dat snel vergeten. Heerlijk is het hier.
Al gauw komen we langs akkers die geel kleuren van de zonnebloemen en paars van de rode zonnehoed. Die laatste vormt het belangrijkste ingrediënt van een aantal veelgekochte kruidenpreparaten, en is beter bekend onder z'n Latijnse naam Echinacea purpurea.
We lopen hier een groot risico om vrolijk te worden. Zijn het de zalige kruidengeuren die onze neusvleugels doen trillen? De vlinders die om ons hoofd fladderen? Of de zoemende bijen volgeladen met nectar? In ieder geval pept ons humeur er flink van op. Hebben we niet eens dr. A. Vogels 'Hyperiforce forte' voor nodig, dat voorjaarsmoeheid, zomerdips en winterblues de das om schijnt te doen.
Over kronkelpaadjes doorkruisen we de bossen van het landgoed, dat ze hier volledig ecologisch beheren. We komen langs een sfeervol heideveldje en even later langs het verstilde Huis Zwaluwenburg uit 1782. Het is een van de best bewaarde en fraaiste 18e eeuwse landhuizen van Gelderland. In de 13e eeuw pronkte op deze plek een kasteel.
Dan krijgen we een afwisseling van gevarieerde bossen, met soms prachtige beukenlanen, en open boerenland. De gewassen beginnen al flink hoog op te schieten. Langs velden met manshoog mais wandelen we. En langs onafzienbare rijen aardappels-in-wording.
We struinen verder over het weelderige landgoed. Met gelukkige koeien in frisgroene weiden. En met zomaar een enorme baal hooi langs het pad (wat ruikt dat lekker!). Onze paadjes zijn geplaveid met bloemenpracht. Aan alles merk je dat het goed toeven is op landgoed Zwaluwenburg.
Dan stappen we het hoogtepunt van deze wandeling binnen: de dr. A. Vogeltuinen. En die zijn niet minder dan waanzinnig mooi. Houd er rekening mee bij de planning. Het is echt zonde om hier in sneltreinvaart doorheen te jakkeren om – vóór het fluitsignaal! – je sprinter binnen te springen.
Grondlegger van het merk A. Vogel is de Zwitser Alfred Vogel (1902-1996). Al op jonge leeftijd was hij 'begeistert' door het effect van planten en kruiden op de gezondheid. In zijn hoofdwerk De Kleine Dokter uit 1952 doet hij z'n natuurfilosofie uit de doeken; ruim twee miljoen exemplaren gingen over de toonbank.
Zijn hele leven heeft dr. Vogel zich ingezet voor de erkenning van de natuurgeneeskunde. In 1963 richtte hij het bedrijf Bioforce op, tegenwoordig een wereldwijd werkend bedrijf voor natuurgeneesmiddelen.
Vogel vloog de wereld rond en bezocht vele natuurvolken. Dat echinacea purpurea geneeskrachtige eigenschappen heeft, hoorde hij in Amerika van het Sioux-opperhoofd Ben Black Elk. Over deze ontmoeting schrijft hij: "Tocht met vrouw en dochter met de nieuwe Oldsmobile naar de Black Mountains en ontmoeting met een oud opperhoofd van de Sioux-indianen. Zijn grootvader vocht nog tegen Buffalo Bill.”
De kruidentuinen profileren zich als ‘Gezondste plek van Nederland’. Jaarlijks oogsten ze hier 60.000 kilo planten die dienen als grondstof voor de middeltjes van A. Vogel. Je kunt naar hartenlust rondstruinen door de uitgestrekte tuinen.
Dat doen we. En leerzaam dat het is! We zien dat Sint Janskruid goed werkt tegen onze hardnekkige depressies. Dat er druppeltjes bestaan die onze knetterende winderigheid in toom houden. En dat er zelfs een kruidenspray in de handel is om de irritante jeuk aan onze aambeien te verlichten.
Ze hebben ook wat leuke dingen voor gezinnen bedacht in de tuinen. Zo kun je in het Kruidentheehofje je eigen kruiden bij elkaar plukken voor een weldadige kop thee. Of je kunt je wandelschoenen aan de wilgen hangen en over het blotevoetenpad verder lopen.
Wij zien een vader met z'n zoontje blootsvoets over hoog gras, keien en een modderig pad banjeren. Superdikke pret. Tot ze plompverloren het modderbad binnenstappen. Het jochie verdwijnt tot z'n middel in het zwarte goedje. Kinderpret verandert even in kinderleed. Maar een duik in het heldere bad dat ernaast staat, spoelt z'n tranen snel weg.
De tuinen zijn op hun mooist tussen juni en september. Ook daarbuiten zijn ze zeer de moeite waard (de Trage Tocht liep ik in oktober). De ANWB heeft de tuinen genomineerd voor 'Het leukste uitje van Nederland'. Bezoek is gratis.
Deze wandeling hebben we gedaan in juli 2016. In het kadertje hieronder zie je meer informatie over de gids waaruit de wandeling afkomstig is. De meest recente versie van routebeschrijving, kaartje en gps-track kun je (met een abonnement of tegen betaling) downloaden op Wandelzoekpagina.nl.
Op Natuurhuisje.nl vind je unieke vakantiehuisjes midden in de natuur. In een natuurhuisje kun je je heerlijk terugtrekken van het drukke, dagelijkse bestaan. Je komt helemaal tot rust.
Lekker eropuit in eigen land. Een minivakantie wandelen of fietsen vanuit een superlekker natuurhuisje. Ik selecteerde de tien allermooiste!