De wandeling

Na het vrij saaie Schagen (Toppertje Gerard Joling groeide er op) en een stuk langs weilanden en akkerlanden, kom je bij een van de hoogtepunten: de Westfriese Omringdijk. Daar komen de beloofde vergezichten ruimschoots aan bod. Je kijkt uit over het weidse polderlandschap. En even lijkt het alsof Nederland echte bergen heeft: heel in de verte lonken de duinen (bij inderdaad... Bergen).
Na het dorpje Sint Maarten verandert het karakter van de wandeling. Je komt langs een prachtige molen omgeven door boerenvelden met schapen. Over modderige en steenvrije (!) grasdijkjes loop je terug richting Schagen.
Sint Maarten
Sint Maarten, om nou te zeggen dat je charmant bent, nee. Maar toch, je hebt wat, zeg maar een ‘je ne sais quoi’.
Sint Maarten, je ligt daar zo stil, middenin die holle polder. Een typisch Hollands dorp, dat ben je. Spuuglelijk kerkje, handjevol mooie huizen, nieuwbouw-ellende die niet aan je voorbijging. Een bejaardenhuis met vergeten oudjes achter vergeten geraniums.
Sint Maarten, met je bruisend middelpunt: Café Biljart De Klimop. Waar vanavond Kimberley optreedt, “bekend van NCRV’s Man bijt Hond”.
Sint Maarten, op een plakkaat bij je dorpshuis staat dat je leven “een nieuwe impuls heeft gekregen middels een leefbaarheidsplan dat kracht geeft aan de gemeenschap”.
Sint Maarten, misschien ben ik stiekem wel verliefd op je.
Molen De Groenvelder

Gerard Joling zou het ongetwijfeld met me eens zijn: toppertje van deze wandeling is het gebied rond molen De Groenlander. En dat heeft alles met die molen te maken. Schilderachtig ligt hij erbij in het vlakke landschap. Je ziet hem al van verre, scherp afgetekend tussen hemel en aarde. En hoe meer je hem nadert, hoe mooier hij wordt. Deze nog steeds ‘maalvaardige’ molen is een oudje: hij stamt uit 1560 en heeft nog geholpen de polder droog te malen.
Wat molens zo leuk maakt is de combinatie van pracht en kracht. Ze staan niet alleen te pronken als een pauw, maar kunnen ook massa’s water verstouwen. Tot wel 90 kubieke meter per minuut. Respect!
Groene Wissels

Dit is een van de 350 wandelingen die Wandelzoekpagina.nl online publiceert onder de noemer 'Groene Wissels': rondwandelingen vanuit een NS-station. Ga naar deze wandeling op de
website van Groene Wissels. Alle Wissels die ik beschreven heb, staan hieronder in de rolmenu's: